(zmena programu vyhradená)
Dlho sme sa na tento deň tešili a nakoniec je konečne tu! Naše trojtýždňové cestovanie po štyroch svetadieloch začíname ranným letom Praha / Bratislava - Ponta Delgada s dobrými raňajkami i ľahkým snackom na palube. Prvou zastávkou / stopoverom na Ceste okolo sveta - Hviezdna edícia 2025 sú AZORSKÉ OSTROVY / AZORY, konkrétne ich najväčší ostrov SAO MIGUEL. Keďže časový posun je oproti nám mínus dve hodiny, uprostred Atlantiku pristávame už okolo desiatej dopoludnia. Len “na ľahko / bez veľkej batožiny” vystupujeme na portugalskú pôdu, ale na ktorom kontinente vlastne sme? V Európe, Afrike alebo Amerike? Na správnu odpoveď na túto otázku máme skoro osem hodín.
Golfisti aj so svojimi bagmi sa presunú na najlepšie miestne ihrisko Furnas Golf (Par 72, cca 40 min. jazdy od letiska), ktoré leží v strede ostrova v blízkosti krásneho jazera Furnas, známeho svojimi horúcimi prameňmi. Ihrisko je zasadené medzi porasty majestátnych japonských cédrov s diabolsky tvarovanými grínmi. Má všetky herné vlastnosti škótskeho ihriska a bude testom golfovej zručnosti na prvej golfovej zastávke na Ceste okolo sveta.
Druhá čast výpravy sa vydá na poznávanie Azorov. Bude cestovať po západnej strane ostrova Sao Miguel. Preskúma krásnu prírodnú krajinu, prejde sa po brehoch jazier, stretne sa s miestnymi ľuďmi a vychutná si azorskú kuchyňu v reštaurácii s nádherným výhľadom. Po dosiahnutí vulkanického komplexu Sete Cidades je prvá zastávka na vyhliadke Pico do Carvão, odkiaľ môžno vidieť veľkú časť ostrova, celé severné pobrežie, komplex vrcholov a sopečný komplex Serra de Água de Pau a teda tu môže sprievodca vysvetliť geologickú formáciu ostrova. Malá lagúna Canário, nachádzajúca sa v blízkosti kaldery sopky siedmich miest, s jedným z najcharakteristickejších výhľadov na ostrove - Grota do Inferno. Ďalšia vyhliadka Vista do Rei je jednou z najznámejších na Azorských ostrovoch, môžete odtiaľto rozjímať nad celou kalderou sopky, kde sa v jej vnútri nachádza niekoľko jazier a pokojná Vila das Sete Cidades / malá dedina siedmich miest. Zaujímavá je aj farnosť Mosteiros, ktorá sa nachádza v lávovej fajã s asi 1 100 obyvateľmi, je to vynikajúca letná destinácia vďaka plážam, prírodným bazénom a krásnym ostrovčekom na obzore. Cestou späť po južnom pobreží nás čaká ešte niekoľko atraktívnych vyhliadok. Prehliadku ostrova zakončíme návštevou ananásovej plantáže v Ponta Delgada.
(zmena programu vyhradená)
V podvečer sa opäť všetci stretávame na letisku Ponta Delgada a náš druhý dnešný let mieri ešte viac cez Atlantik na západ. Prvé zážitky, pár osviežujúcich drinkov a dobrá večera na palube nášho lietadla, a ani sa nenazdáme a vo večerných hodinách sme v Karibiku (opäť hrá časový posun v náš prospech!). Čaká nás relaxačná zastávka na malom súostroví SVÄTÝ KRIŠTOF A NEVIS. Do luxusného 5 plážového hotela PARK HYATT ST. KITTS CHRISTOPHE HARBOUR je len krátky 20-minútový transfer. Po dlhom dni každý zamieri priamo do pohodlnej postele.
Kvôli časovému posunu sme všetci skoro hore a na raňajkách sme prví hoteloví hostia.
Golfisti sa už nevedia dočkať ďalšej hry, tento krát na neďalekom ihrisku Royal St. Kitts Golf Club (Par 71, cca 15 min. jazdy od hotela), ktoré patrí k najscénickejším v celom Karibiku. Jeho 60-hektárová rozloha a výnimočná poloha umožňuje golfistom odohrať dve jamky pri Karibskom mori a tri jamky na brehu Atlantického oceánu. A neskôr popoludní stihnú “ochutnať” aj karibské more pred hotelom.
Ostatní zostanú celý deň relaxovať v luxusnom plážovom rezorte pod karibským slnkom, aj s obedom a pár drinkami k tomu. A možno si aj na chvíľu “odskočia” na kávu do neďalekého Basseterre - hlavného mesta, či skôr mestečka Sv. Krištofa. Spoločná uvítacia večera vrátane nápojov nás nielen dobre naladí, ale zároveň poslúži na to, aby sme sa lepšie vzájomne spoznali a ďalšie spoločné dni na Ceste boli viac neformálnejšie. A zajtra nás čaká jej ďalšia “mexická” etapa.
(zmena programu vyhradená)
Ešte jedny karibské raňajky, pobalenie sa a po pár minútach transferu sme na miestnom letisku Basseterre. Naše lietadlo je už pripravené k šesťhodinovému preletu cez Karibik k Tichomoriu. Po dobrom obede už krátko popoludní pristávame v najluxusnejšej mexickej dovolenkovej lokalite LOS CABOS, ktorá leží na južnom cípe polostrova Baja California.
Výborné ubytovanie máme priamo na pláži strediska Cabo San Lucas, v 5 hoteli NOBU LOS CABOS, aby sme už popoludní mohli vyskúšať dlhú piesočnatú pláž a vlny Pacifiku. A večer, samozrejme, ochutnáme fantastickú kuchyňu vo výbornej Nobu reštaurácii.
Môžeme zostať relaxovať v našom plážovom rezorte alebo chceme aj niečo vidieť a zažiť? Čo tak poldňová plavba katamaranom? Na palube súkromnej lode sa pohodovo poplavíme pozdĺž pobrežia polostrova Baja California s nádhernými plážami, skalnými útvarmi na pevnine i v mori, plytkými vodami na šnorchlovanie a paddleboarding. Tento výlet je dokonalou zmesou dobrodružstva, súkromného luxusu a relaxu. Počas plavby bude dostatok času vychutnať si kokteilové nápoje na báze tequily a mezcalu aj lahodný obed. Ak budeme mať šťastie, môžeme spozorovať morské korytnačky, raje, delfíni, uškatce a dokonca aj veľryby. V neskoré popoludnie sme už opäť naspäť v našom hoteli, aby sme si užili aj jeho služby.
Golfistická partia dnes otestuje green na fascinujúcom ihrisku Solmar Golf Links (len 20 min. od hotela, Par 72), ktoré podľa Golf Digestu patrí medzi Top 3 najlepšie golfové rezorty Strednej Ameriky. Jedným z jeho najväčších lákadiel sú jeho prírodné scenérie a výhľady na piesočnaté duny na Pacifickom pobreží. Hráči tu môžu obdivovať miestnu flóru a faunu, pričom si tu zahrajú rovnako dobre začiatočníci, ako aj hráči s nízkymi hendikepmi.
(zmena programu vyhradená)
Pohodové raňajky, niektorí si stihnú ešte aj zaplávať a pomaly sa presúvame na miestne letisko. Predpoludním sa lúčime s pevninskou Amerikou a letíme ďalej na západ, na Havajské ostrovy (19 koralových a sopečných ostrovov v Tichom oceáne, 3 800 km od pobrežia Kalifornie). Niekoľko drinkov a dobrý obed na palube potešia. Keďže časový posun nám opäť pomáha, na ostrove OAHU pristávame v popoludňajších hodinách. Aloha! Vitajte na Hawaii. Napriek milým úsmevom nám trochu vadí zdĺhavejšia pasová a colná kontrola, ale čo už? Welcome in USA!
Prvotriedny 5 plážový rezort FOUR SEASONS OAHU AT KO OLINA je vzdialený od letiska necelú pol hodinu. V podvečer už môžeme nasávať pravú havajskú atmosféru.
Po raňajkách, dobre vyspatí a naladení sa väčšina rozhoduje pre spoznávanie hlavného ostrova Oahu, niektorí však zostanú leňošiť pri bazéne a na pláži.
Celodennú havajskú „poznávačku“ začíname prehliadkou slávneho vojenského prístavu Pearl Harbour spolu s návštevou pamätníka potopenej lodi USS Arizona. Spomienky na rok 1941 sú stále živé, ale vojnové hriechy už odpustené. Veď najviac zahraničných návštevníkov Havajských ostrovov prichádza práve z Japonska. Ďalej smerujeme k budhistickému chrámu Byodo-In uprostred uchvacujúcej japonskej záhrady, mimochodom najväčšej mimo územia Japonska. Šťavnaté ananásy, trstinové plantáže, zelené kopce, legendárne severné pobrežie so svojím surfistickým rajom, divoké vysoké vlny a tak trochu šialení surfisti. Haleiwa - plážové mestečko s originál bohémskymi povaľačmi, skutočný „havaj“.
Po dni voľna golfisti opáť opäť balia svoje “fidlátka”. Čaká na nich Ko Olina Golf Club (Par 72, hneď vedľa hotela). Je zaradený do zoznamu „75 najlepších rezortných ihrísk v USA“ v časopise Golf Digest. Je to náročné 18-jamkové ihrisko postavené v roku 1990 renomovaným golfovým architektom Tedom Robinsonom. Golfový klub Ko Olina, typický pre Robinsonov dizajn, ponúka výnimočné vodné prekážky, viacúrovňové gríny, veľké dopadové plochy a kratšiu dĺžku, vďaka čomu je ideálny pre začiatočníkov aj skúsených golfistov.
Dnes len sladké ničnerobenie, relax pri bazéne alebo na pláži, pozorovanie surferov a miestnych osláv jedného z najväčších amerických sviatkov Thanksgiving Day / Deň vďakyzdania. To je práve dnes. Takýto “náročný” sviatočný deň si všetci užívajú. Ale, ak by predsa bol niekto “neposedný”, je tu možnosť fakultatívneho výletu helikoptérou Blue Skies Oahu. 45-minútový panoramatický let ostrov odhalí z vtáčej perspektívy.
(zmena programu vyhradená)
Ani sa to nezdá, ale prvý týždeň z našej Cesty okolo sveta máme už za sebou. Po raňajkách krátky transfer na letisko Honolulu, odkiaľ štartuje náš let na južnú pologuľu. Ale keďže prelietavame dátumovú hranicu, podľa kalendára cestujeme viac ako celý deň (snáď bude stačiť jeden obed a večera na palube nášho lietadla?).
V podvečer miestneho času pristávame u Protinožcov v CHRISTCHURCH - metropole Južného ostrova Nového Zélandu. Keď odmyslíme zmenu dátumu, tak samotný časový posun oproti Havajským ostrovom je len mínus dve hodiny. Po absolvovaní formalít na letisku (golfisti si musia dať pozor na čisté topánky!), mierime priamo do centra tohto skoro 400-tisícového mesta. Ubytovanie v modernom 5 butikovom hoteli THE MAYFAIR, ktorý je len na pešo od všetkého podstatného v Christchurch.
Je nedeľa, a tak by to mal byť pohodový deň v spoločnosti rodiny a dobrých priateľov. Čo by ste povedali po neskorých raňajkách na príjemný poldňový výlet do málo známej novozélandskej vinárskej lokality Waipara vzdialenej iba necelú hodinu cesty? Táto nová vinárska oblasť je súčasťou väčšej vinárskej oblasti North Canterbury, ktorá pokrýva takmer 200 kilometrov východného pobrežia Južného ostrova s majestátnymi Alpami na západe a Tichým oceánom na východe. Waipara je známa predovšetkým najlepším novozélandským Rieslingom a Pinot Noir. Veď ich sami ochutnáte, ale aj Chardonnay, či Sauvignon Blanc, a to hneď v niekoľkých miestnych vinárstvach vrátane chutného obeda. Popoludní sme vo výbornej nálade späť v Christchurch, aby sme si stihli pozrieť aj centrum mesta a našli dobrú reštauráciu na večeru.
Od golfu sa podľa kalendára oddychovalo už tri dni, tak sa treba znova naštartovať. Golfové ihrisko Christchurch Golf Club (Par 72, cca 10 min. jazdy od hotela) je len tu “za rohom”. Druhé najstaršie ihrisko na Novom Zélande (piate najstaršie na svete mimo Británie) otvorili už v roku 1873 a je považované za jedno z najlepších v krajine. Vynikajúce ferveje, strategicky umiestnené bunkre, vodné prekážky a krásne gríny, ktorým Peter Thomson v roku 2011 dal modernejší vzhľad.
Negolfisti dnes zavítajú do Álp. Zažijú jednu z najpozoruhodnejších ciest vlakom na svete z Christchurch do národného parku Arthur's Pass. Vychutnajú si úchvatný výhľad na Canterburské pláne, Južné Alpy, ľadovú rieku Waimakariri, svieže bukové lesy a úžasnú krajinu. Aj trochu nenáročnej turistiky, aby ste videli alpské kvety, machy, vodopády a dúfajme, že aj drzého alpského papagája, vtáka Kea. 2,5-hodinový návrat do Christchurch pohodlným autobusom po diaľnici 73 okolo mnohých krásnych jazier a vápencových útvarov. Počas celého dňa veľa príležitostí na pekné fotenie, ale aj dobrý obed.
(zmena programu vyhradená)
Druhú polovicu nášho svetového putovania začíname celkom príjemne - najkratším letom v itinerári. Pretože nás čaká ani nie trojhodinový let, ráno sa na letisko nemusíme ponáhľať, ale aj tak už pred obedom sme v Austrálii, presnejšie na jeho najväčšom ostrove TASMÁNIA.
Z letiska posielame našu veľkú batožinu rovno na hotel a my začíname spoznávať hlavné mesto najmenšieho austrálskeho štátu - Hobart. Cez Tasmánsky most prechádzame ponad rieku Derwent do centra mesta: park Sv. Davida, historické kasárne Anglesea, známy trh Salamanca na nábreží. Najkrajšie fotky mesta, prístavu, zálivov a okolia urobíme z vrcholu Mt. Wellington, ktorý sa vypína nad Hobartom. Pred príchodom do nášho 5 moderného hotela THE TASMAN, A LUXURY COLLECTION HOTEL, HOBART v centre mesta s výhľadom na prístav ešte stihneme ochutnať niekoľko druhov miestneho piva v historickom pivovare Cascade. Keďže náš hotel má centrálnu polohu, večer sa trochu potúlame okolím pekného prístavu.
Dnešný pohodový spoločný výlet do okolia Hobartu nás zavedie do najstaršieho tasmánskeho národného parku Mt. Field. Nenáročná prechádzka k najfotogenickejším vodopádom Austrálie - Russell Falls. 1,5-hodinovou jazdou sa presunieme do pekného vinárstva Frogmore Creek Winery, kde nie len ochutnáme tasmánske vína a syry, ale budeme mať aj dobrý obed. Príjemný deň pokračuje zastávkou v neďalekom historickom mestečku Richmond. Návrat do Hobartu je plánovaný pred piatou.
Golfisti opäť nastupujú na scénu. Na tento deň sa veľmi tešili, dnes majú skutočný golfový sviatok. Ihrisko Barnbougle Dunes Golf Links je svetová extra trieda: dvojka v Austrálii a jedenástka vo svete! Z Hobartu sa na sever Tasmánie prepravia letecky (je zabezpečený privátny charter tam aj späť). The Dunes, pôvodné ihrisko Barnbougle, je linksové ihrisko odlišné od ktoréhokoľvek iného v Austrálii. Kľukatí sa pozdĺž dramatického severovýchodného pobrežia Tasmánie, kde sa skutočne spája úchvatná scenéria so vzrušujúcim golfom. Barnbougle Dunes, príjemca mnohých globálnych ocenení, bol navrhnutý vizionárom amerického golfu Tomom Doakom a Austrálčanom Mikeom Claytonom, aby pokračoval v tradícii škótskych a írskych prímorských ihrísk. Golf na tomto ihrisku je vysoko strategická hra, kde každá rana vyžaduje taktické myslenie a trocha kreativity môže byť pre hráča odmenou. Na tento deň budú golfisti ešte dlho spomínať!
Výletníkov čaká prieskum jedinečného ostrova Bruny južne od Hobartu (hodinová jazda autobusom + 20-minútový trajekt). Dva ostrovy (severný a južný) sú prepojené úzkou šijou, ich ospalé dedinky, dramatické scenérie pláží a skál spolu s nedotknutou prírodou uchvátia každého. Veľká časť ostrova je súčasťou národného parku. Na južnom cípe budeme môcť pozorovať Južný / Antarktický oceán z historického majáka. Nezabudneme ani na „seafood“ obed a čerešničkou na torte bude jedinečná a fascinujúca 2,5-hodinová plavba loďou popri dramatickom pobreží divokého ostrova. Uvidíme delfíny, tulene, orly a ďalšiu faunu! Jedna z najkrajších pobrežných plavieb v Austrálii. Podvečerný návrat do hotela v Hobarte.
(zmena programu vyhradená)
Na ostatný týždeň Cesty okolo sveta sa presúvame do Ázie. Plný zážitkov a neskutočných golfových momentov z Nového Zélandu i Tasmánie máme celý let o čom debatovať. Krátko popoludní pristávame na indonézskom ostrove LOMBOK, menšom “susedovi” známejšieho Bali. Cestou z letiska na severozápadné pobrežie ostrova začíname spoznávať tento skrytý poklad Indonézie. Po príchode do nášho 5 luxusného plážového rezortu THE OBEROI BEACH RESORT LOMBOK si doprajeme oddych a relax, ktorý spríjemní večera.
Voľný deň s relaxom na pláži, pri bazéne alebo s dobrou knihou na terase uvíta každý. K tomu dobré raňajky a večera v hoteli. Prípadne “svetové” šnorchlovanie a potápanie na neďalekých známych ostrovčekoch Gili, na ktoré sa za pár minút dostaneme loďkou z hotela.
Máme na výber tri možnosti, ako stráviť dnešný deň. Všetky sú zaujímavé. Ostaneme “chilovať” v našom hoteli, vyberieme sa na výlet po ostrove alebo na golf? Na golfistov čaká neďaleký Sire Beach Golf Club / Kosaido Country Club (Par 72, cca 15 min. jazdy od hotela). Pozdĺž nedotknutých bielych piesočnatých pláží v zálive Sire Bay sa tiahnu jamky priamo pri pláži s výhľadom na ostrovy Gili a naopak vo vnútrozemí s výhľadom na vulkán Mt. Rinjani.
Majstrovské ihrisko na ostrove Lombok navrhli Peter Thompson a Michael Wolveridge tak, aby všetkým golfistom ponúkli jedinečný, náročný a nezabudnuteľný zážitok. A čo tak aj trochu zábavy a súťaživosti? Všetci golfisti si dajú “battle” o najpresnejšiu ranu na odpale aj pri puttovaní. Víťaz bude večer odmenený, nechajte sa prekvapiť! Cestovatelia telom i duchom sa vyberú spoznávať ostrov. Preskúmajú severný Lombok, domov kultúry Sasak. Celodenné putovanie sa začne v letnom paláci Narmada, majstrovskom architektonickom diele postavenom v roku 1718. Cesta pokračuje do úžasného údolia Sembalun, zelenajúcej sa oblasti obklopenej majestátnou horou Rinjani, druhým najvyšším vrchom v Indonézii. Ďalej k úchvatným vodopádom Sendang Gile a Tiu Kelep, ktoré sa nachádzajú na severnom svahu hory Rinjani v nadmorskej výške približne 600 metrov. Pocíťte osviežujúci príval studenej vody, keď si doprajete omladzujúcu sprchu uprostred majestátnosti prírody. Objavte srdce kultúry Lomboku v Senaru, podmanivej dedine, kde sa ozveny minulých storočí hladko prelínajú so živým duchom horských kmeňov. Zakončite svoj deň úchvatným západom slnka v Malimbu alebo Nipah Cliff, ktorý je orámovaný majestátnou horou Agung na Bali, zatiaľ čo sa pokojnou jazdou vrátite do hotela.
(zmena programu vyhradená)
Druhou ázijskou zastávkou, a žiaľ zároveň aj finálnou bodkou na našej tohtoročnej Ceste okolo sveta, je ostrov SRÍ LANKA. Z Indonézie poletíme na Cejlón severozápadným smerom a približne v polovici trasy prekročíme rovník. Časový posun je stále na našej strane, servis na palube lietadla funguje na výbornú, a tak už v popoludňajších hodinách vystupujeme z nášho špeciálu na letisku Mattala v južnej časti ostrova. Odtiaľto, na rozdiel od hlavného letiska pri Colombe, máme do hotela len pol hodinku.
Na najbližšie tri dni sa stane našou “základňou” 5 luxusný plážový rezort SHANGRI-LA HAMBANTONTA. Izby s výhľadom na oceán, podvečerný oddych pri bazéne, príjemná prechádzka po dlhej piesočnatej pláži a na koniec dňa fajná večera.
Golfisti majú pred sebou finálnu 18-ku “svetového turné”, a to na golfom ihrisku Hambantota Golf & Country Club (Par 70, priamo v areáli hotela). Prvý a jediný golfový rezort na Srí Lanke, navrhol ho Rodney Wright, sa nachádza uprostred rozľahlej plantáže kokosových paliem a ponúka nádherný výhľad a jedinečné výzvy pre príležitostných aj skúsených hráčov. Množstvo prírody a divokej zveri, obklopené jazerami a nádherným Indickým oceánom, vytvára scénu pre neuveriteľný golfový zážitok. Ak sa negolfistom nechce zostať v plážovom rezorte, je tu výborný výlet do vnútrozemia Srí Lanky na atraktívne safari do národného parku Yala, ktorý je známy leopardmi, ale je aj domovom slonov, medveďov, leňochodov, jeleňov, krokodílov, diviakov a ďalších stoviek druhov voľne žijúcich zvierat a vtákov. Je to obrovská oblasť lesov, pastvín a lagún hraničiacich s Indickým oceánom na juhovýchode krajiny s celkovou rozlohou skoro tisíc km². Po asi dvoch hodinách jazdy autobusom presadneme do terénnych džípov, aby sme si užili pravé safari s pozorovaním nádhernej prírody. Kto bude mať najlepšiu momentku dňa?
Na záver si všetci doprajeme pohodový relax (pláž, bazény, spa, športy, …), aby sme sa domov vrátili “vycestovaní”, ale dobre a spokojne naladení.
Rozlúčková gala večera bude nádhernou bodkou za týmto unikátnym trojtýždňovým putovaním po našej krásnej Zemi. Okrem dobrej zábavy nás čaká na úplný záver večera ešte jedna príjemná povinnosť - žrebovanie o elegantno-športový kabriolet CLE značky Mercedes-Benz od MB Panónska. Jeden z prítomných bude dnes vysmiaty od ucha k uchu! A nebude to len tými pár drinkami, že?
Všetko sa raz musí skončiť. Aj to dobré a pekné. Po dlhej noci neskoré raňajky a pomaly sa pred obedom presunieme na blízke letisko. Čaká nás návrat domov. Po jednom technickom medzipristátí na dotankovanie, obede a večere na palube, v podvečerných hodinách pristávame v Bratislave a následne v Prahe. Viac-menej sme sa vzájomne rozlúčili už včera večer, ale predsa ešte pár posledných pozdravov, objatí a slov na rozlúčku spolucestujúcim, novým známym, ale aj posádke a Leonardo & Pelikán tímu. Dovidenia Cesta okolo sveta - Hviezdna edícia 2025, skvele nám veru bolo!