Pre každú LEONARDO Cestu okolo sveta hľadáme a kombinujeme čo najzaujímavejšie a nie bežné svetové lokality. Preto pre aktúalnu edíciu tohto unikátneho projektu sme do itineráru zaradili aj málo známy tichooceánsky štátik VANUATU.
Predpokladáme, že veľmi málo cestovateľov z našich končín vie aspoň niečo o tomto súostroví a veľmi-veľmi málo ho aj navštívilo. V rámci detailných a dlhodobých príprav na Cestu okolo sveta – edícia Dom Pérignon 2020 sme počas našej novembrovej finálnej inšpekčnej cesty strávili tri dni poznávaním, bádaním a ochutnávaním tejto exotickej ostrovnej republiky, kde ešte v sedemdesiatych rokoch 20. storočia boli zdokumentované prvky kanibalizmu.
Kto čaká zanedbanú krajinu, mrzutých a nešťastných ľudí, nehostinnú klímu, či zaostalú infraštuktúru, bude asi dosť zaskočený. Nie je to zrovna zemský raj, ale „celkom v pohode“. Ľudia tu žijú vo vlastnom, stresom nepoznačenom svete. Najobľúbenejšou činnosťou miestnych je ničnerobenie alebo tanec. Čas neriešia, čo nám niekedy trochu komplikovalo život, ale vedeli sme si s tým poradiť. Obzvlášť, keď manažérmi 5* butikových plážových rezortov The Havannah a Tamanu On The Beach (kde bude naša skupina bývať) sú profesionálni hoteliéri s austrálskymi školami.
Pobrežie veľkej časti 83 vanuatských ostrovov, ktoré sú sopečného pôvodu (niektoré sopky sú stále aktívne a dá sa na nepozrieť i z blízka, a to napríklad 15-minútovým letom helikoptérou priamo z hotelovej pláži), tvoria koralové útesy. Vo vnútrozemí dominujú dažďové pralesy.
Vanuatu je typickým homogénnym štátom, na 65 obývaných ostrovoch žije 280 tisíc obyvateľov, z ktorých je až 98 % Vanuaťanov. Krajina dosahuje so svojimi 108 materinskými jazykmi najvyššiu hustotu jazykov na svete. Aby sa navzájom dorozumeli, učia sa buď bislamsky (kreolský derivát odvodený z angličtiny) alebo anglicky, či francúzsky.
Tak čo, prídete sa sem pozrieť? Takto sme videli Vanuatu my.