SRÍ LANKA a čaro (ne)objaveného východného pobrežia

/ 05.11.2023

Srí Lanka, jeden z najpodmanivejších kútov sveta s bohatou históriou a kultúrou a nádhernou prírodou, sa po najhoršej ekonomickej kríze od získania nezávislosti preberá do svetlejších zajtrajškov a naberá dych. Krajina, ktorú by sme pred obdobím covidu mohli označiť za klasickú turistickú destináciu akoby vypadla z cestovateľského mainstreamu a spolu s populárnymi kolegami z juhovýchodnej Ázie ako je Thajsko, či Vietnam, sa na ne tak trochu pozabudlo. Je pravda, že sa sem počas covidu v podstate nedalo dostať.

Je najlepší čas sa sem vrátiť. Srí Lanka láka na objavovanie svojho východného pobrežia.

Až donedávna bolo cestovanie na Srí Lanke obmedzené na južné a západné pobrežie a oblasť tzv. Kultúrneho trojuholníka v strednej časti ostrova, no teraz je aj východné pobrežie veľmi dobre dostupné.

Krásne východné pobrežie tu samozrejme bolo vždy, avšak bolo jednou z posledných oblastí, ktoré sa otvorili turistom. Rozvoj tejto oblasti pomaly napreduje, na niektorých z najkrajších a najodľahlejších pláží Srí Lanky pribúdajú luxusné butikové hotely.

Už samotné „hlavné“ mesto východného pobrežia, pôvabné historické Trincomalee má kilometre nedotknutých piesočnatých pláží. Na juh od Trincomalee je malá rybárska dedina Pasikudah Bay, široká chránená zátoka známa svojimi pokojnými a plytkými vodami, rozsiahlymi koralovými útesmi, bielym pieskom, odrastenými palmami a pokojnou leňošivou atmosférou. Je ľahké pochopiť, prečo sa Pasikudah stala snáď najobľúbenejším miestom celého východného pobrežia. Je domovom najluxusnejšieho hotela v tejto oblasti – Uga Bay.

Iba o desať kilometrov nižšie, v Kalkudah, leží ďalší krásny a architektúrou svojich suít so stanovou strechou unikátny butikový rezort Karpaha Sands. Ani my by sme si nevedeli vybrať, či ostať v Uga Bay alebo v Karpahe a preto odporúčame vybrať si netradične tzv. „split stay“! Pár dní v Karpahe, pár dní v Uge a miesto jedného krásneho miesta spoznáte hneď dve.

Ďalej na juh je zátoka Arugam Bay, ktorá nielen že rýchlo získava na popularite medzi medzinárodnou komunitou surfistov, ale už patrí medzi popredné svetové destinácie pre surfovanie.

Medzi týmito hlavnými oblasťami, ktoré sú sami o sebe pokojné, sú kilometre nedotknutého a nerozvinutého piesočnatého pobrežia. A práve toto tak trochu robinsonovské prostredie definuje srílanské východné pobrežie. Sem nech sa vyberie ten, kto chce naozaj a úprimne oddychovať, prečítať si na pláži pod palmami dobrú knihu, užiť si nekonečnú prechádzku po prázdnych plážach pri vychádzajúcom slnku, načerpať nefalšovanej čistej energie. Za pozemkami rezortov nie sú žiadne lákavé shopping mally, či turistické atrakcie a tak tu viete byť len tak sami so sebou. Jediné, čo by Vás z absolútneho relaxu mohlo vyrušiť je prípadný šnorchlovací / potápačský výlet alebo pozorovanie veľrýb a delfínov.

Pozrite si našu aktuálnu robinsonovskú ponuku.

Pod vplyvom severovýchodného monzúnu sa za najlepšie počasie na návštevu východného pobrežia považuje obdobie od marca do septembra, pričom monzún trvá od októbra do januára. Avšak tak ako zima u nás v Európe nemá rovnaký charakter ako pred 30-timi rokmi, ani ten monzún tu v Ázii nie je to, čo býval a tak sa tu dá dovolenkovať celoročne. Aj teraz v novembri je tu 27-30 stupňov. Šanca, že zaprší určite je, dážď však prichádza skôr v podobe rýchlej intenzívnej prehánky a nie celodenného dažďa.

Odkazy:

„ROBINSON CRUSOE“ SRÍ LANKA

KLASICKÁ SRÍ LANKA

ROMANTICKÁ SRÍ LANKA

LUXUSNÁ SRÍ LANKA