Buchette del vino alebo vínne okná sú zvláštnou črtou Florencie. Sú to malé okienka s nápismi na stenách niektorých miestnych šľachtických palácov. Stovky rokov sa používajú na predaj vína vo fiasku (sklenená fľaša) bez toho, aby ste si museli otvárať obchod a vyhli sa plateniu daní. Ich rozmer je plus/mínus rovnaký, tak akurát na podanie fľaše: 20 x 30 cm.
Ich počiatky siahajú až do polovice 16. storočia, kedy sa Cosimo de Medici stal veľkovojvodom Toskánska. Miestne šľachtické rodiny z toho neboli nadšené a aby ich vojvoda upokojil, prijal zákon, ktorý im zarobil veľa peňazí. Mnohí šľachtici žijúci vo Florencii vlastnili aj pôdu na vidieku a vyrábali víno. V 1559 bol schválený štátny zákon, ktorý uvádzal, že vo Florencii môžu šľachtické rodiny „predávať víno vo fľašiach zo svojich poľnohospodárskych zbierok iba v dome svojho domova“. Takto mohli bohaté rodiny predávať víno v meste priamo zo svojich domovov, bez sprostredkovateľa a vyhýbať sa daniam. Výmenou za tento lukratívny zákon šľachtici ponúkli vojvodovi dlhodobú lojalitu a podporu. Obyvatelia Florencie tiež profitovali z ľahkého a cenovo dostupného prístupu k vínu.
V rokoch 1629 až 1631 zasiahla severnú časť Talianska séria epidémií moru. Len vo Florencii zomrelo 9.000 ľudí, čo bolo asi 12% vtedajšej populácie. Vínne okná poskytovali bezpečný spôsob predaja vína spotrebiteľom s minimálnym kontaktom.
Neskôr sa tento spôsob predaja vína v Toskánsku úplne vytratil, v roku 2019 bolo evidované len jedno funkčné vínne okno. Zlom nastal v roku 2020 „vďaka“ modernej pandémii Covid-19 sa „sociálne dištančný“ predaj opäť stal nutnosťou a zašlá sláva vínnych okienok nanovo vypukla. Viaceré, ktoré sa znovu otvorili s vypuknutím koronavírusu, nepodávali len víno, ale aj jedlo, zmrzlinu a iné nápoje. K júnu 2023 bolo napočítaných 303 vínnych okienok, z toho 155 len v starom meste Florencie. A to je len jeden z aspoň tisíc dôvodov, prečo navštíviť očarujúce TOSKÁNSKO!