HISTÓRIA KARNEVALU V BENÁTKACH

Leonardo / 31.01.2024

KARNEVAL v BENÁTKACH – jeho pôvod je extrémne vzdialený od súčasnej reality. Začal v roku 1162 na oslavu víťazstva Benátskej republiky nad jej nepriateľom – Patriarchom z Aquileiou. Obyvatelia Benátok sa zhromaždili na Námestí svätého Marka, aby tancovali a oslavovali svoje víťazstvo. A odvtedy sa výročie víťazstva oslavovalo v uliciach Benátok.

Ako čas plynul, karneval sa každoročne oslavoval sám o sebe a väčšina zabávajúcich sa zrejme ani netušila, ako sa začal. Bola to jednoducho výhovorka na veľa zábavy! Nosenie benátskej masky bolo pre ľudí spôsobom, ako skryť svoje sociálne postavenie a identitu a stýkať sa slobodne s tým, s kým chceli. Umožnil ľuďom komunikovať s inými ľuďmi z rôznych sociálnych postavení bez toho, aby boli súdení. V roku 1703 sa úrady pokúsili masky zakázať, pretože ich nosiči často páchali zločiny. Benátčania však neposlúchli a budúci rok vyšli do ulíc a opäť si zakryli tvár. Potom vláda zákaz zrušila. Zaujímavosťou je, že Benátčania mohli nosiť masky nielen počas karnevalu, ale aj vo vymedzené dni v roku. Masky majú svoj vlastný kódex správania. Niektorí ľudia mylne vnímajú Benátsky karneval ako cirkus alebo len zábavnú akciu. Je to krásna tradícia s vlastnou kultúrou a pravidlami. Skutočné masky medzi sebou nikdy nehovoria – maximálne si môžu šepkať. Nesnažte sa hovoriť s maskou – odpovie vám iba gestami.

Benátsky karneval trval niekoľko storočí, až kým cisár Bonaparte v 1797 nedobyl Taliansko a zakázal Benátsky karneval. Napoleon tak chcel povedať, že nezávislosť Talianska bola stratená. Počas 19. storočia sa festival občas, na krátke obdobia vrátil, ale vždy sa praktizoval súkromne, chýbali mu obrovské verejné okázalosti a slávnosti, ktoré sú dnes známe. Tradícia sa však ukázala ako pevná a v roku 1979 talianske úrady obnovili každoročný karneval. Karneval sa koná vždy dva týždne pred Popolcovou stredou (tento rok je to v termíne 27.1. – 13.2.2024) a v súčasnosti sa na ňom zúčastňuje viac ako pol milióna zahraničných hostí.