KITESURFING VO SVETE

Leonardo / 21.02.2024

Kitesurfing, tiež známy ako kiteboarding, je vodný šport, ktorý zahŕňa použitie draka / malého padáku na ťahanie jazdca na doske cez vodu. Ide o relatívne nový šport, ktorého počiatky siahajú do konca 90. rokov minulého storočia. Prvý zaznamenaný patent na kitesurfing podal v USA v roku 1977 Gijsbertus Adrianus Panhuise, holandský vynálezca. Avšak až koncom deväťdesiatych rokov sa začal formovať kitesurfing, ako ho poznáme dnes. V roku 1997 bratia Legaignouxovci, dvaja francúzski dizajnéri drakov, vytvorili nafukovacieho draka, ktorý umožnil opätovné spustenie šarkana z vody. Tento vývoj urobil z kitesurfingu dostupnejší a bezpečnejší šport.

Kitesurfing si rýchlo získal popularitu po celom svete a začiatkom roku 2000 sa stal hlavným vodným športom. Dnes sú kitesurfingové hotspoty po celom svete a stal sa dokonca olympijským športom.

Keďže kitesurfing neustále rastie, je dôležité zachovať zameranie na udržateľnosť a zodpovedný cestovný ruch, aby sa zabezpečilo, že tento úžasný šport si budú môcť užiť aj ďalšie generácie.

Kitesurfing je ideálny šport, ak si chcete zbaliť kufre a cestovať po svete – no vybrať si to najlepšie miesto nie je jednoduché. Konzistentný vietor, teplé počasie a čitateľné vlny (alebo dokonalá plochá voda – v závislosti od vašich preferencií) sú nevyhnutné, ale aby bolo miesto dokonalé, musí tiež prekypovať dobrými vibráciami. A ktoré sú tie naj kitesurfingové miesta na Zemi? Medzi top destinácie určite patria havajský ostrov Maui, pláž Kite Beach v juhoafrickom Kapskom Meste, juhošpanielska Tarifa, brazílska Jericoacoara, Kalpitiya na západnom pobreží Srí Lanky, vietnamské stredisko Mui Ne, pláž Sotavento na španielskom ostrove Fuerteventura, kapverdský ostrov Sal, stredisko Paracas na pobreží Peru, lokalita Le Morne na ostrove Maurícius, pláž Long Bay Beach na súostroví Turks & Caicos, či najnovšie aj pláž Fuwairit na severnom pobreží Kataru.

Mnohé z týchto miest máme aj v našej ponuke, skúste sa pozrieť TU.