Objavte kraj, kde sa narodila rýchlosť. A asi najlepšia kuchyňa sveta.

Leonardo / 08.03.2024

Objavte kraj, kde sa narodila rýchlosť. A asi najlepšia kuchyňa sveta.

„Údolie motorov“ v talianskom regióne Emilia-Romagna tiahnuce sa len na ploche 50 km2 v okolí mesta Bologna, je pokladom pre nadšencov motoristického športu. Málokde nájdete na jednom mieste takú vysokú koncentráciu výrobcov automobilov a motocyklov, pretekárskych okruhov, múzeí a zberateľov. So 6 svetovými výrobcami športových aut a motoriek, 13 múzeami, 188 športovými tímami, 12 súkromnými zbierkami a množstvom pretekárskych tratí je to miesto, kde tep talianskej automobilovej vášne bije najsilnejšie. Odtiaľ pochádza názov „Údolie motorov“ a neexistuje lepšia definícia, ktorá by opísala región, ktorý je historicky spojený s výrobou pretekárskych áut a motocyklov, vďaka ktorým sa rýchlosť stala životným štýlom. Tradícia, ktorá je dnes udržiavaná pri živote vďaka neustálemu výskumu a technologickým experimentom a profesionálnym a akademickým kurzom na vysokej úrovni. V tejto oblasti je toľko veľa miest, ktoré živia túto vášeň pre motory. Od slávnych pretekárskych okruhov v Imole , Misane, Modene, či Varane, cez továrne svetoznámych značiek pretekárskych áut a motoriek, ako Ferrari, Lamborghini, Maserati, Pagani, Dallara, Ducati, až po múzeá a zbierky, minimoto, motokárové a motokrosové trate.

„Vášeň sa nedá opísať, môžete ju len zažiť,“ povedal Enzo Ferrari. A aby ste to naozaj zažili, Údolie motorov ponúka návštevníkom sériu nezabudnuteľných vecí na tých najsymbolickejších miestach krajiny motorov. Stačí sa pozrieť na rôzne možnosti a vybrať si zo zážitkovej jazdy na pretekárskych dráhach Emilia-Romagna, prehliadok múzeí a tovární alebo z množstva iných kurzov a podujatí v bohatom motokalendári.

Prejdite si nasledujúcu trasu na adrenalínovej ceste z Imoly do Modeny, pričom uvidíte najdôležitejšie továrne a múzeá v tomto sektore.

Vyrazili sme z Autodromo Enzo e Dino Ferrari v IMOLE, jednej z najznámejších pretekárskych tratí na svete, kde sa konajú najvýznamnejšie talianske pretekárske podujatia, vrátane nedávneho návratu Formuly 1. Rovnako ako hosťovanie veľkých živých hudobných podujatí v lete sa tu nachádza Museo Checco Costa, ktoré je plné automobilových exponátov.

Z Imoly sa presunieme do BOLOGNE, presnejšie do jej štvrte Borgo Panigale, domova Ducati Motor Holding. Tu v múzeu DUCATI môžete prežiť najdôležitejšie momenty v histórii spoločnosti a jej závodnej divízie s motocyklami, ktoré tvoria históriu. Môžete tiež absolvovať prehliadku závodu a osobne vidieť výrobné linky najobľúbenejších súčasných modelov.

Pri Bologni narazíme na ďalšie ikonické meno v histórii motorizmu, LAMBORGHINI. Múzeum Museo Ferruccio Lamborghini vo Funo ponúka prehliadku zahŕňajúcu legendy, históriu a inovácie venované zakladateľovi „Domu zúriaceho býka“. Tu medzi autami, traktormi a vrtuľníkmi oslavuje priemyselného génia, ktorý vytvoril jednu z najznámejších značiek vo svete superáut. O niečo ďalej na západ, v Sant’Agata Bolognese, oblasti dominuje rev moderných Lamborghini – vyrábajú sa tu a vystavujú v múzeu Automobili Lamborghini. Najkrajšie autá spoločnosti, od Miury až po Huracán, sú vystavené tu v múzeu a možno ich navštíviť spolu s prehliadkou továrne, aby poskytli jedinečný a neprehliadnuteľný zážitok pre všetkých moto nadšencov.

Keď sa presunieme do MODENY, nájdeme tu pravdepodobne najznámejšiu značku v histórii motoristických pretekov, FERRARI, ktorej sídlo a múzeum sa nachádza v neďalekom Maranelle. Tu môžete zažiť svet vzpínajúceho sa koňa s cestnými, traťovými a modelmi Formuly 1 sprevádzané simulátormi a dočasnými tematickými výstavami. Na druhej strane, Museo Enzo Ferrari je v samotnej Modene. Futuristická stavba, ktorá obklopuje rodisko Enza Ferrariho, zakladateľa rovnomennej spoločnosti.

MASERATI – hoci bolo pôvodne založené v Bologni má svoje sídlo v Modene. Známa značka luxusných áut umožňuje návštevníkom navštíviť showroom a zúčastniť sa prehliadky továrne.

Stále v Modene môžete navštíviť aj PAGANI Automobili, spoločnosť, ktorú založil taliansky argentínčan Horacio Pagani, bývalý vedúci oddelenia kompozitov Lamborghini, ktorý úspešne spojil ručné remeselné spracovanie a technické know-how.

Aký lepší spôsob, ako ukončiť našu prehliadku Údolia motorov, ako okruh okolo Autodromo v Modene, perfektného orientačného bodu pre preteky, podujatia a testovacie jazdy.

A keď k tomuto exkluzívnemu mixu najlepšieho motošportu na svete pridáme ešte ďalší „svetový“ atribút, nebude pochýb, kam sa vydáte na svoju najbližšiu dovolenku. Opýtajte sa ktoréhokoľvek Taliana, kde je jeho obľúbené miesto na jedenie, a jeho odpoveď bude nepochybne „mamkina kuchyňa“. Ale ak zmeníme kontext otázky a rozšírime ju na širšiu oblasť, odpoveď bude s najväčšou pravdepodobnosťou Emilia-Romagna. Áno, práve kuchyňa tohto regiónu je jednou z najlepších na svete. Existuje na to niekoľko dôvodov, každý z nich je chutnejší ako druhý.

Emilia-Romagna je domovom niektorých kulinárskych špecialít, ktoré viedli k celosvetovej sláve Talianska: syr Parmigiano Reggiano, parmská šunka, tradičný balzamikový ocot z Modeny a Reggio Emilia, saláma Mortadella a Culatello a cestoviny tagliatelle a tortellini. Kto nepočul aspoň o jednom z nich?

A ako môžeme zabudnúť na obrovský výber tradičných vín? Je tu Sangiovese, Lambrusco, Albana a Pignoletto, aby sme vymenovali len niektoré z najznámejších.

Potom je tu regionálna kuchyňa s vlastnou tradíciou, vlastnými kuchármi a hlavne vlastnými receptami na každodenné varenie aj slávnosti. Tu sa stretáva majstrovstvo a brilantnosť a najmä zručnosť v schopnosti premeniť jemné miestne produkty na niečo skutočne jedinečné.

Región s toľkou láskou k jedlu a stolovaniu je talianska Emilia-Romagna. Kraj chutí a tradícií, miesto, kde slovo „kuchyňa“ znamená predovšetkým „kultúru“. Kultúru, ktorú treba objavovať, zdieľať a predovšetkým vychutnávať.

Nechajte sa inšpirovať našou ponukou MADE IN ITALY TOUR na atraktívny predĺžený víkend v Emilia-Romagna